دستور آمریکا برای توقف فروش ارز مجازی در تلگرام؛ دور زدن تحریم‌ها یا شفافیت مالی؟

دستور آمریکا برای توقف فروش ارز مجازی در تلگرام؛ دور زدن تحریم‌ها یا شفافیت مالی؟

سازمان مبادلات و اوراق بهادار آمریکا به تلگرام دستور داده است که فروش ارز مجازی خود را متوقف کند و مدعی است که تلگرام نتوانسته است اطلاعات کافی درباره نحوه فعالیت تجاری تلگرام با گرام المان‌های ریسک، شرایط مالی و نحوه مدیریت این ارز مجازی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کند.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا،بازار بورس و اوراق بهادار آمریکا به  تلگرام توصیه کرد تا فروش توکن‌های ارز مجازی گرام خود را متوقف کنند.

در این اعلامیه آمده است: قطع فروش ارز مجازی تلگرام الزامی است و مدعی شده است که فروش این توکن‌ها طی ماه‌های گذشته غیرقانونی بوده است.

یکی از مقامات ارشد بورس و اوراق بهادار آمریکا که در حوزه اعمال قانون مسئولیت دارد،‌ می‌گوید: ما بر این باوریم که تلگرام نتوانسته است اطلاعات کافی درباره نحوه فعالیت تجاری تلگرام با گرام المان‌های ریسک، شرایط مالی و نحوه مدیریت این ارز مجازی را که از جمله الزامات کمیسیون مبادلات و اوراق بهادار آمریکاست برای سرمایه‌گذاران فراهم کند.

اما کارشناسان بانکی بر این باورند که بیت‌کوین یک شبکه مالی آنلاین بدون مرکزیت است که کسی آن را اداره نمی‌کند و در دنیا هیچ کشوری مالکیت بیت‌کوین را به عهده ندارد. 

آن‌ها معتقدند روش‌های نگهداری بیت‌کوین  با روش‌های نرم‌افزار مخصوص بیت‌کوین، کیف پول‌های آنلاین و کیف پول سخت‌افزاری که اکنون دو نمونه از آنها در بازار هستند، می‌توان بیت‌کوین را نگهداری کرد و از  رصد مالی آمریکا دور مند.

تحلیل‌گران مزایای ارزهای دیجیتال مانند تراکنش فوری و بدون واسطه، پرداخت جهانی، پایین‌بودن امکان پایش اطلاعات مالی و جعل آن و کارمزد بسیار پایین را از دلیلی می‌دانند که موجب شده است آمریکا را در اعمال سیاست‌های مالی  و کسب سود با مشکل روبرو کند.

در همین ارتباط سوئیس به دو شرکت بلاک‌چین، مجوز معامله در بازار پول و اوراق داده است تا به اولین بانک‌های ارز دیجیتال تبدیل شوند.

سازمان ناظر بر بازار مالی سوئیس(فینما)، به شرکت سبا کریپتو از شهر زوگ و شرکت سیگنام از شهر زوریخ مجوز فعالیت داده است تا این شرکت‌ها به اولین بانک‌های ثبت شده در سوئیس با تمرکز بر تکنولوژی بلاک‌چین ارزهای دیجیتال، تبدیل شوند.

طبق مجوز ارائه شده، این شرکت‌ها می‌توانند ارزهای دیجیتالی بیت‌کوین و اتریوم را ارائه، ذخیره و تجارت کرده و صندوق‌های سرمایه‌گذاری آن‌ها را مدیریت کنند.

کارشناسان این اقدام سوئیس را نشانه رونق بازار ارز دیجیتال می‌دانند و معتقدند به مرور این ارز می‌تواند از مانع کنترل‌های بی پایه و اساس کشورهایی مانند آمریکا شود و راه برای چرخش آزادانه پول در کانال‌های مالی باز خواهد شد.

باید در نظر داشت، آ‌نچه تحت عناوین ارز دیجیتال، بیت کوین، پول مجازی خوانده می‌شود، نوعی پول است که به‌ صورت فیزیکی نیست و وجود آن بر بستر دیجیتال بوده و در فضای مجازی تولید، نگه‌داری و مبادله می‌شود. ۲ ویژگی مهم بیت‌ کوین و سایر ارزهای دیجیتال که وجه‌ تمایز آن با ارزهای رایج جهانی همچون دلار و یورو است عبارت‌اند است: ۱. انتشار غیرمتمرکز و بی حدوحصر ۲.ناشناس بودن معامله‌کنندگان؛ همین دو مزیت می‌تواند به نوبه خود بیت کوین را به یک ابزار دور زدن تحریم تبدیل کند.

و این فرصت را نباید مسئولان کشور در شرایط کنونی از گزینه های اجرایی خود حذف کنند . در این راستا باید  وزارت ارتباطات، وزارت نیرو  و بانک مرکزی به‌عنوان بازیگران اصلی این میدان راهکارهای اجرایی شدن آن را پی بگیرند.