عواملی که سرنوشت نرخ ارز را تا پایان سال جاری رقم خواهد زد

عواملی که سرنوشت نرخ ارز را تا پایان سال جاری رقم خواهد زد

در گزارش شبکه خبری یورو نیوز در خصوص بازار ارز ایران اعلام شده، شرایط حاکم بر بازار ایران در طول دو هفته گذشته مانع از بازگشت نرخ رسمی دلار به پایین‌تر از ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان شده، رخدادی که خط مقاومت فرضی جدیدی را به بازار ارز ایران القاء کرده است.

بر همین اساس نرخ فروش دلار در بازار آزاد همچنان به نوسان خود حول نرخ ۱۳ هزار تومان ادامه می‌دهد.

تحلیل‌گران بازار ارز ایران معتقدند تعیین تکلیف لایحه بودجه دولت، تصمیم نهایی ایران برای الحاق به کنوانسیون‌های بین‌المللی نهاد ویژه اقدام مالی (FATF) برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم، نحوه تامین کسری بودجه دولت در ماه‌های پایانی سال خورشیدی، تاثیرگذاری بحران عراق بر مبادلات تجاری و مالی ایران، سرنوشت انتخابات اسفندماه مجلس، نتایج سفر حسن روحانی به ژاپن و افت و خیز مستمر بحران‌های اقتصادی و سیاسی جامعه ایران مجموعه عواملی است که سرنوشت نرخ ارز را تاپایان سال جاری خورشیدی رقم خواهد زد.

افزون بر این‌ها موافقت بانک مرکزی ایران با لغو محدودیت خرید سهمیه ارز خدماتی که پیشتر به یک بار در سال کاهش یافته بود، تقاضای خرید را تحریک کرده است.

قیمت یورو نیز طی مبادلات روز سه‌شنبه بازار آزاد تهران به بیش از ۱۴ هزار و ۴۶۰ تومان رسید که ۳۶۰ تومان بالاتر از نرخ رسمی بانک مرکزی بود. همچنین قیمت هر قطعه تمام سکه طلا هم در نرخ ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تثبیت شد و هر گرم طلای ۱۸ عیار بیش از ۴۵۶ هزار تومان معامله شد.

منبع: ایران اکونومیست- عواملی که سرنوشت نرخ ارز را تا پایان سال جاری رقم خواهد زد