آنچه بر بازار ارز گذشت/ دلار ارزان می شود؟

آنچه بر بازار ارز گذشت/ دلار ارزان می شود؟

دلار بعد از دو دوره اوج‌گیری متاثر از افزایش قیمت بنزین و تحولات سیاسی اخیر، از چهارشنبه هفته گذشته همزمان با تحقق انتقام سخت ایران از آمریکا مجددا وارد مدار نزولی شد و حالا در یک قدمی ورود به کانال ۱۲هزار تومان قرار گرفته، اما با شروع تحریم‌های جدید آمریکا مجددا ادامه روند این بازار با ابهام روبه‌رو شده است.

اقتصادآنلاین – فاطمه اکبرخانی؛ از اواخر آبان ماه و همزمان با افزایش سه برابری قیمت بنزین، نرخ ارز بعد از ماه‌ها ثبات در کانال 11هزار تومان وارد مدار صعودی شد به طوریکه طی یک هفته بعد از این رویداد مهم اقتصادی دلار حدود 500تومان گران شد و اوایل آذر ماه از نیمه کانال 12هزار تومان نیز عبور کرد.

در ادامه این روند، قیمت دلار در هفته سوم آذر ماه ترمز برید و ابتدا وارد کانال 13هزار تومان شد و طی دو روز با حدود هزار تومان افزایش به 13900تومان صعود کرد؛ البته در این مدت رییس بانک مرکزی در چندین پست اینستاگرامی بر غیرواقعی بودن نرخ ارز تاکید کرد و وعده داد که دلار به روزهای با ثبات برمی‌گردد.

این وعده در هفته آخر آذر ماه تحقق یافت و بعد از گذشت حدود یک ماه از افزایش نرخ ارز متاثر از اصلاح قیمت بنزین، بهای دلار و یورو وارد مدار نزولی شد تا جاییکه که دلار طی یک هفته حدود 1500تومان تومان ارزان شد و از 13900 به 12600 تومان سقوط کرد؛ اما این روند ادامه‌دار نبود و ارز مجددا تحت تاثیر آغاز سال میلادی از کاهشی به افزایشی تغییر مسیر داد.

به این ترتیب قیمت دلار در اوایل دی ماه به 12900تومان رسید و تا پایان هفته دوم این ماه تا 12980تومان پیش رفت؛ با استقامت دلار در کانال 12هزار تومان طی دو هفته انتظار می‌رفت با پایان یافتن تعطیلات سال نو، نرخ ارز با کاهش همراه شود اما روز جمعه، سیزدهم دی ماه با انتشار خبر ترور سردار سلیمانی ورق برگشت.

شوک این اتفاق ناگوار همه بازارها از جمله بازار ارز را به شدت تحت تاثیر قرار داد به طوریکه دلار در معاملات شنبه یعنی روز بعد این اتفاق حدود 450تومان افزایش یافت و به 13380 تومان رسید. (البته لازم به ذکر است که نرخ دلار آزاد در واکنش به این اتفاق به بیش از 14هزار تومان نیز صعود کرد و قیمت‌های اعلام شده، نرخ ارز در صرافی بانکی است.)

اما به رغم اینکه تصور می‌شد نرخ ارز به بیش از این قیمت‌ها برسد، شاخص دلار روز چهارشنبه هفته گذشته در پی حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع نیروهای آمریکایی در انتقام شهادت سردار سلیمانی، ریزش کرد؛ اگرچه رییس جمهور آمریکا ادعا کرده بود که در صورت پاسخ دولت ایران به ترور سردار سلیمانی، به ایران حمله خواهد کرد اما در پى این اقدام چهارشنبه شب طی یک سخنرانی موضع خود را تغییر داد.

در پی این سخنرانی، ریسک بازارهای جهانی کاهش یافت و قیمت ارز نیز سقوط کرد به طوریکه بهای دلار در آخرین روز هفته با 600تومان افت ارزش، از 14100 تومان به 13500 تومان رسید؛ همچنین بهای این ارز در صرافی ملی نیز 180تومان کاهش یافت و به 13200تومان رسید.

در همین راستا، روز پنجشنبه رییس کل بانک مرکزى در مراسم سالگرد تاسیس کانون صرافان به تنش هاى اخیر ایران و آمریکا اشاره کرد و گفت: بالاتر از اقدامى که سپاه پاسداران در عملیات انتقام سخت انجام داد نداشته‌ایم اما دیدیم که ارز به نرخى که برخى‌ها تصور مى‌کردند نرسید.

وى همچنین درباره آینده نرخ ارز تاکید کرد: همانطور که شاهد هستیم دلار در پى انتقام ایران از آمریکا صدها تومان کاهش یافته و این روند تا رسیدن دلار به قیمت واقعى ادامه خواهد یافت. در معاملات امروز نیز قیمت ارز با اندکی کاهش همراه شد؛ دلار در صرافی بانکی به ١٣١٠٠ تومان رسید و در بازار آزاد همچنان ١٣٥٠٠ تومان است.

طبق این گزارش، اگرچه نرخ ارز نسبت به دو ماه گذشته افزایش چشمگیرى داشته اما به نظر مى‌رسد با پایان یافتن تعطیلات سال میلادى و کاهش سطح تقاضا و نیز کاهش تنش‌هاى سیاسى در منطقه و وعده‌هاى همتى مبنى بر ادامه ریزش نرخ تا رسیدن به قیمت واقعى، روند کاهشى بازار ارز ادامه دار باشد؛ البته در این میان آمریکا از تشدید تحریم ها علیه ایران خبر داده که این پارامتر مى تواند تاثیر معکوسى بر روند بازار داشته باشد؛ حالا باید دید بانک مرکزی به عنوان بازارساز که در زمان تحریم‌ها موفق عمل کرده، چه اقدامى در جهت خنثى کردن تاثیر تحریم هاى جدیدتر آمریکا در پیش مى گیرد و آیا قادر خواهد بود دلار را مجددا به دوره ثبات بازگرداند.

منبع: اقتصاد آنلاین- آنچه بر بازار گذشت / دلار ارزان می شود؟