مداخله ارزی ، ابزار نبرد (یوان)چین با (دلار )آمریکا

مداخله ارزی ، ابزار نبرد (یوان)چین با (دلار )آمریکا

چین به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا از چند دهه پیش مداخله در بازار ارز و کاهش برابری «یوان» در مقابل سایر ارزها را با هدف توسعه صادرات در دستور کار خود قرار داده و همچنان این سیاست ادامه دارد. در جهان تمام کشورها با مداخله در بازار ارز اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند، برخی برای جلوگیری از نوسان و کاهش ارزش پول ملی خود و برخی مانند چین برای پایین نگهداشتن ارزش «یوان» و توسعه صادرات.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، از کشورهایی که هنوز هم مسئله مداخله‌اش در بازار ارز در رسانه‌ها بازتاب زیادی دارد، چین است. این کشور در دهه 1990 و 2000 میلادی به دلیل تولید کالاهای ارزان‌قیمت به یکی از اصلی‌ترین صادرکنندگان کالاهای مصرفی به امریکا تبدیل شده بود و از همان زمان تلاش زیادی برای پایین نگهداشتن ارزش «یوان» و افزایش قدرت رقابت کالاهایش در بازار جهانی کرد. این درحالی‌ است که هم‌اکنون نیز مداخله چین در بازار ارز همچنان ادامه دارد و سیاستی است که زمینه را برای رشد اقتصادی و رشد توان صادراتی این کشور فراهم کرده است.
یکی از دلایل مهم در بالا بودن ارزش صادرات کالاهای این کشور به امریکا را می‌توان پایین نگهداشتن ارزش «یوان» توسط بانک مرکزی این کشور دانست. بانک مرکزی چین از طریق خرید دلار امریکا با «یوان» زمینه را برای کاهش ارزش «یوان» فراهم کرده است. در نتیجه این سیاست، عرضه «یوان» در بازار ارزهای خارجی افزایش یافت و تقاضا برای دلار امریکا هم بیشتر شد که هر دو سیاست به کاهش ارزش «یوان» و افزایش ارزش دلار در بازار جهانی کمک کرد. (نیویورک‌تایمز ، نوامبر ۲۰۱۶)
باوجود انتقادهای زیادی که مقامات آمریکایی از چین کردند و خواستار اصلاح این وضعیت شدند، دولت چین همچنان مداخله در بازار ارز و حفظ ارزش «یوان» در سطح پایین را در دستور کار خود قرار داده و تأکید کرده قصدی برای توقف این سیاست ندارد.
طبق گزارش منتشرشده توسط «ولادیمیر اوربانک» در دسامبر سال 2012 میلادی، ارزش ذخایر ارزی چین برابر با 3.3 هزار میلیارد دلار بود که بالاترین میزان ذخیره ارز خارجی در دنیا محسوب می‌شود. طبق این گزارش 60 درصد از ذخایر ارزی چین به دلار امریکا است. (رویترز 17 دسامبر 2012)
«پل کروگمن» اقتصاددان برجسته امریکا در مقاله‌ای در سال 2010 در «نیویورک‌تایمز» نوشته بود: هر چه ارزش «یوان» در بازار جهانی کاهش یابد، ارزش دلار در برابر «یوان» بیشتر می‌شود و چین از صادرات کالاهایش دلار بیشتری به دست می‌آورد. این درحالی‌که برای پرداخت هزینه‌های وارداتی باید دلار کمتری بپردازد. البته جریان سرمایه‌ها این معادلات را اندکی پیچیده‌تر می‌کند ولی تغییری اساسی ایجاد نخواهد کرد. اگر چین همچنان ارزش برابری «یوان» با سایر ارزهارا پایین نگه دارد، در دوره‌ای کوتاه این کشور با مازاد دلار مواجه می‌شود که مسئله‌ای خطرناک برای اقتصاد امریکا است.

منبع: نامه نیوز- مداخله ارزی ، ابزار نبرد (یوان)چین با (دلار )آمریکا