جشن روز کارگر در کانادا

جشن روز کارگر در کانادا

نخستین دوشنبه از ماه سپتامبر در کانادا، «روز کارگر» است. اگر چه در بسیاری از کشورها اولین روز ماه می، «روز کارگر» ناميده مي‌شود.

روز کارگر (Labour Day) یکی از تعطیلات مهم کانادا است كه اغلب مردم در اين روز به استراحت پرداخته و از تعطیلات طولانی آخرهفته لذت مي‌برند.

اما داستان برگزاری چنین روزی در کانادا چیست؟ گفته مي‌شود كه روز کارگر در کانادا به برخي از حوادث در 15 آوریل سال 1872 باز می‌گردد. در اين روز، کارگران اتحادیه اصناف تورنتو در اعتراض به زندانی شدن 24 رهبر اتحادیه کارگران چاپخانه‌ها، تظاهرات بزرگی در شهر بر پا کردند. این 24 نفر به ساعت کاری آن زمان (58 ساعت در هفته) اعتراض کرده و دست به اعتصاب زده بودند. در آن زمان عضویت در اتحادیه‌های کارگری در کانادا جرم محسوب می‌شد. دولت کانادا در آن زمان اعلام کرد که هدف اعتصابات، ضربه زدن به اقتصاد کشور است.

سوم سپتامبر همان سال رژه بزرگي ترتيب داده شد كه یک مایل طول داشت. انتهای صفوف رژه در مقابل خانه «سرجان مک دونالد»، نخست‌وزیر وقت به اتمام مي‌رسيد. شرکت‌کنندگان، وی را به سالن اجتماعات شهرداری بردند و از او قول گرفتند تا به موضوع رسیدگی كند. در نهایت و با وجود سخت‌گیری‌های دولت وقت، کارگران موفق شدند به اهداف صنفی خود دست يابند.

در ابتدا، روز کارگر در فصل بهار جشن گرفته می‌شد، اما از سال 1994 به اولین دوشنبه ماه سپتامبر موکول شد. روز کارگر در ایالات متحده نیز در همین روز برگزار می‌شود.

کارگران در این روز به خیابان‌ها مي‌آيند و رژه می‌روند.